Przepiorki.pl » Choroby przepiórek » Pasożyty
O HODOWLI

Pasożyty

Zdarzają się one na fermach adaptowanych po chowie innego ptactwa lub po zakupie klatek, koryt i poideł służących uprzednio kurom. Przy adaptowaniu pomieszczeń po innych ptakach, przed wprowadzeniem przepiórek należy te pomieszczenia starannie odkazić. Pasożyty mogą też zostać wprowadzone prze nowo nabyte ptaki. Z reguły w stadzie opanowanym przez pasożyty obniża się nieśność, tempo wzrostu, oraz występuje anemia. Pasożyty przenoszą wiele chorób zakaźnych, a m. in. białaczkę, pomór itp.

Piórojady

Zdarzają się one najczęściej. Łatwo je odnaleźć jako małe, czarne, szybko biegające pomiędzy piórami owady. Ptaki jaja składają u nasady piór. Ptaki opanowane przez nie mają matowe pióra, sterczące gołe dudki, często "przełamane" lub "ucięte".

Ptaszyńce

Żywią się krwią ptaków tylko nocą. W dzień siedzą we wszystkich szparach i załamaniach sprzętów i ścian. Ptaki są niepokojone przez ptaszyńce nocą. Można wówczas ptaszyńce znaleźć na skórze. W dzień trzeba poszukać w szparach, przeciągając po nich patyczkiem. Rozgniecione ptaszyńce dadzą smugę świeżej krwi. U padłych przepiórek należy ich szukać wewnątrz ucha i w jamie dziobowej.

Pluskwy

Podobny do ptaszyńców tryb życia prowadzą pluskwy domowe i pluskwy gołębie, również atakujące przepiórki. Jest to jeszcze jeden dowód, iż prowadząc fermę przepiórek należy wyrzec się hodowania wszelkiego innego ptactwa.

Swierzbowiec skóry

Żyje on u nasady piór. Wszystkie drobne pióra wypadają, począwszy od grzbietu, następnie na brzuchu, bokach i szyi.

Swierzbowiec nóg

Spotyka się go rzadziej. Usadawia się pod łuskami skóry nóg, łuski odstają i tworzą się wapniaki.

Roztocze

Żyją one w dudkach piór, zwłaszcza w lotkach. Okrywa ptaków staje się matowa, pojawia się łamliwość piór. Wyrwane pióro należy przeciąć i obejrzeć. W hodowlach opanowanych przez pasożyty bardzo trudno jest ich się pozbyć. Należy ptaki smarować Biodylonem, a do kąpieli piaskowych dodawać 2% kwiatu siarczanego. W celu odkażenia trzeba ściany pomieszczenia zlewać mocnym strumieniem środków odkażających za pomocą pistoletu malarskiego. Wszelkie szpary i załamania smarować za pomocą szczotki gorącym 10% octem kuchennym, aby zniszczyć jaja pasożytów.

Pasożyty przewodu pokarmowego

Powodują one biegunki, ospałość, zmniejszenie tempa wzrostu, brak apetytu, wychudzenie. Najczęściej występuje Capillaria. Są to nicienie umiejscowione w jelitach cienkich, u przepiórek rzadko spotykane. Rozpoznanie i leczenie należy pozostawić lekarzowi weterynarii.

Pasożyty przewodu oddechowego - Syngamus trachealis

Jaja ich wydzielane przez zarażone ptaki podczas kaszlu, po połknięciu rozwijają się w larwy, które z krwią wędrują do płuc. Zarażone ptaki są osowiałe, chudną, kichają ziewają i potrząsają głową, jakby chciały coś wypluć. Pasożyty te są widoczne po rozcięciu tchawicy jako różowe nitkowate twory.

© przepiórki.pl - Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu