Hodowla przepiórek
O HODOWLI
Hodowla przepiórek
Pomieszczenia dla przepiórek
Żywienie
Lęgi przepiórek
Wychów piskląt
Jak rozróżnić samca od samicy
Ogrzewanie młodych po wylęgu
Choroby przepiórek
Przepiórki a kulinaria
Dzikie przepiórki na wolności
Odmiany przepiórek
Oferta
Kontakt
Regulamin

Ostatnie komentarze:
Artykuł: Żywienie
a ja mam poloneza kiedy jade jest impreza ...czytaj więcej
gienek naczos 2013-12-28 godz.18:35:26
Artykuł: Przepiórki a kulinaria
Jeżeli ktoś jest wegetarianinem jego sprawa ale człowiek potrzebuje miesa. Gdy oddawałam krew razem ze mna chciala oddac wegetarianka, miała trzy podejścia i za każdym razem złe wyniki co uniemożliwiało oddanie krwi. Lekarka powiedziala jej żeby zaczęła j ...czytaj więcej
2013-10-25 godz.08:02:32
Artykuł: Hodowla przepiórek
Mnie też wciągnęło.Wcześniej lęgłem przepiórki koledze w moim inkubatorze.Swoje stado założyłem w czerwcu tego roku.Od końca lipca niosą jajka.W przyszłym roku z pewnością znacznie zwiększę hodowlę tym bardziej , że skończyłem budowę klatki z pojemnością ...czytaj więcej
Zbyszek_64 2012-08-11 godz.18:13:43
Artykuł: Kontakt
Witam, mam parkę przepiórek chińskich od niedawna, dopiero samiczka zaczęła składać jajka. Otóż mój samiec ciągle dziobie samiczkę w palec, w który się skaleczyła. Nie mam pewności czy to przez niego czy nie. Musiałam ich rozdzielić. Jakie mogą być tego p ...czytaj więcej
Mikamh 2012-03-12 godz.23:03:10
Artykuł: Kontakt
Potrzebuje kupic male stadko ok 10 szt. - tak dla jaj (czyli hodowla dla prywatnych celow konsumpcyjnych). Mieszkam w okolicach Krakowa. Jesli ktoś by hodowal takie prosze o kontakt. ptak@tya.pl ...czytaj więcej
Pan Ptak 2011-03-12 godz.18:57:29
Artykuł: Kontakt
Witam. Wojciech Perzyna
Bardzo proszę o kontakt - numer telefonu
jestem zainteresowany stadkiem hodowlanym
moja komórka 604 457 166
...czytaj więcej
Wojtek 2011-03-02 godz.19:33:21
Artykuł: Hodowla przepiórek
Hodowla przepiórek zawsze mnie fascynowała, wkońcu chcę zacząć. Mam już pierwsze stadko, przyszła już też latka ze sklepu hodowlany.pl którą polecacie - jest super. Mam nadzieje, że najpóźniej na wielkanoc będziemy zajadać się pysznymi jajeczkami. ...czytaj więcej
loba 2010-12-21 godz.23:02:49
Artykuł: Jaja przepiórcze
Drodzy hodowcy, według mojej oceny wszystkie dane jakie są podawane dotyczące nieśności przepiórek dotyczą stad towarowych nie muszę mam nadzieję tłumaczyć co to oznacza.
Natomiast nie ma potwierdzonych badań jaki wpływ na nieśność ma zmiana jedne
...czytaj więcej
Przepiórka 2010-08-20 godz.01:29:17
Artykuł: Jaja przepiórcze
Jaja przepiórcze są bardzo zdrowe, mój 2 letni synek jest uczulony. Próbowaliśmy dawać mu jaja zielononóżek, jaja bażantów i okazało się że toleruje tylko jajka przepiórcze. Teraz w domu tylko te jemy, są naprawdę dobre. Ważne jest jednak by jaja brać od ...czytaj więcej
Kama 2010-08-14 godz.13:11:29
przepiorki.pl » Hodowla przepiórek
Hodowla przepiórek
Przepiórki w klatce
     Zarówno przepiórki jak i jaja przepiórcze nie są bardzo popularne wśród konsumentów. O ile dużo osób próbowało jajka przepiórek o tyle mało kto miał okazję cieszyć podniebienie smacznym mięsem przepiórczym. Przepiórki najbardziej popularne są wśród hodowców amatorów gdzie w małych przydomowych gospodarstwach chowane są w ilościach jednego lub dwóch stadek.
  Aby jakiekolwiek zwierzęta domowe (dotyczy to w całej rozciągłości przepiórek) wykazywały dobrą lub doskonałą użytkowość, muszą być spełnione dwa zasadnicze warunki:
 • zapewnienie optymalnego środowiska, a więc żywienia, pomieszczeń, klimatu, obsługi, opieki zdrowotnej, higieny itp.;
 • posiadanie zwierząt gwarantujących przekazywanie na potomstwo dziedzicznych założeń wysokiej produkcyjności.
     Te dwa podstawowe warunki muszą być jednocześnie spełnione. W najwspanialszych warunkach i pod doskonałą opieką nie otrzyma się wysokiej produkcyjności, jeżeli przepiórki nie będą po sprawdzonych rodzicach wybranych z licznego pogłowia, umiejętnie ocenionych i właściwie dobranych do kojarzeń.

     W niekorzystnych warunkach środowiska najlepsze pod względem założeń dziedzicznych ptaki nie będą mogły wykazać swoich możliwości produkcyjnych. Ponadto nie zawsze wysokoprodukcyjny materiał hodowlany okaże się dobry w niekorzystnym środowisku, bo przecież te zwierzęta były dobierane nie pod kątem ich „wytrzymałości" na złe warunki, a wysokiej użytkowości. W złych warunkach pewnie będą radziły sobie gorzej niż ptaki wśród których jedynym doborem decydującym o dojściu do rozrodu był dobór naturalny - zdolność do przetrwania w twardych warunkach życia.

Klatki segmentowe dla przepiórek.
Ferma przepiórek - klatki segmentowe z systemem pojenia.
     Tak więc ptaki chowane w złych warunkach otoczenia wyselekcjonowy chowały się same, dlatego bywają odporne na zakażenia, stressy, niedobory żywieniowe. Jednak dają z reguły niższą produkcję. Mogą wśród nich co prawda istnieć osobniki zawierające „utajony" zasób genetycznych założeń na wysoką produkcyjność, ale ich korzystne czynniki dziedziczne nie mogą w tych warunkach się ujawnić. Trzeba dopiero poprawy środowiska i jednocześnie pracy hodowlanej, aby uzyskać dobry materiał hodowlany o pożądanych założeniach genetycznych. Podczas trwającego przez szereg pokoleń doboru, który szedł w kierunku utrzymania stada przy życiu, cechy dziedziczne dobrej użytkowości mogły też zostać utracone. Z takiej grupy nie osiągnie się już nigdy najwyższych wydajności.

     Aby dokonać właściwego wyboru ptaków reprodukcyjnych dających potomstwo lepsze niż przodkowie, należy najpierw stworzyć przepiórkom optymalne warunki dla danego kierunku użytkowania ptaków, a następnie postanowić, jakie cechy będą podlegały obserwacji. Jednakże niezależnie od kierunku użytkowania i cd tego, czy hodowca decyduje się na ptaka nieśnego czy łownego, są cechy na które zawsze należy zwracać baczną uwagę. Do takich cech należą przede wszystkim płodność i zdrowotność.

     Jak już wspomniano w hodowli przepiórek rozróżniamy trzy typy użytkowe: nieśny, mięsny i łowny. Ocena użytkowości w poszczególnych kierunkach jest co do pewnych cech genetycznych, wspólna, co do innych - zróżnicowana.
  Selekcjonując ptaki kierunku nieśnego zwraca się uwagę na następujące czynniki:
 1. wiek dojrzewania płciowego,
 2. nieśność całkowita,
 3. Tempo nieśności 100-dniowej,
 4. seryjność nieśności,
 5. długotrwałość użytkowania nieśnego,
 6. ciężar i inne cechy jaja.


     Wartość konsumpcyjna jaj przepiórki polega na ich znakomitym smaku, dużym udziale żółtka w stosunku do treści jaja, na niezbadanych jeszcze składnikach, które czynią je na ogół nieszkodliwymi dla osób uczulonych na białko jaja kurzego, na ich podzielności, szybkości przyrządzenia, efektownym wyglądzie oraz na możliwości długiego przechowywania. Jajo spożywcze waży średnio 10 g. Jego wartość w porównaniu z wartością jaja kurzego. W tej samej jednostce wagowej, tj. 100 g według dwu różnych autorów, jaja te mają nieco odmienny skład. W 100 g jaj przepiórki jest 158 kcal energii przemiennej, podczas gdy w 100 g jaj kurzych 166 kcal.
  Ocena cech przepiórek kierunku mięsnego. Ocenia się:
 1. ciężar ciała
 2. wartość ubojową
 3. pokrój
 4. upierzenie.
     Ciężar ciała podczas wzrostu wskazuje na dziedziczne znaczenie dobrego tempa wzrostu i właściwego rozwijania się dobrze żywionego ptaka (tab. 20). Ciężar dorosłej sztuki wskazuje na maksymalne możliwości osiągnięcia w dobrych warunkach bytowania wzrostu uwarunkowanego predyspozycjami genetycznymi i wreszcie ciężar wskazuje na wartość rzeźną przepiórek.
Komentarze użytkowników:
Autor: loba ( 2010-12-21, 23:02:49 )
Hodowla przepiórek zawsze mnie fascynowała, wkońcu chcę zacząć. Mam już pierwsze stadko, przyszła już też latka ze sklepu hodowlany.pl którą polecacie - jest super. Mam nadzieje, że najpóźniej na wielkanoc będziemy zajadać się pysznymi jajeczkami.
Autor: Wojt ( 2011-06-23, 11:18:45 )
Ja dzisiaj nałożyłem pierwsze jaja do wylęgu. Mam nadzieję że sie uda coś wychodować.
Autor: Mateusz ( 2012-01-28, 08:27:10 )
Witam chce założyc chodowle przepiórek jak to zrobic?
czy one lataja
Autor: krzysztof ( 2012-02-17, 22:21:22 )
witam potrzebna mi fachowa rada co do howu na konkretne pytania to mój mej zukos190@op.pl
Autor: Paula ( 2012-04-16, 01:46:38 )
Mateusz - lataja i to dość wysoko, są bardzo szybkie. dlatego zalecam klatke dość duża aby miały dużo miejsca i aby nie uciekły.
Autor: sebo ( 2012-04-23, 10:53:57 )
Paula, co ty wygadujesz ??? do hodowli na jajka to jak najniższa klatka. A do ozdoby to musi być naprawdę duża woliera.
Autor: witam ( 2012-05-07, 22:17:17 )
ile czasu przepiórki siedzą na jajkach żeby się wylęgły pisklęta???
Autor: KOKS ( 2012-07-18, 08:47:22 )
przepiórki prawie nie siedzą same na jajkach no chyba że masz dużo miejsca i muszą mieć spokój ale przeważnie od wysiadywania jest lekka kura a najlepiej dobry inkóbator.
Autor: danio ( 2012-07-20, 14:32:13 )
to prawda mam przepiórki już pół roku dopiero teraz w lipcu samiczka siadła na jajka było ty dla mnie zaskoczeniem ale nie wiem czy coś z tego będzie
Autor: mateusz 190 ( 2012-08-11, 11:57:20 )
witam chciałem zapytać czy można hodować przepiórki w wolierze na wolnym powietrzu
Autor: Zbyszek_64 ( 2012-08-11, 18:13:43 )
Mnie też wciągnęło.Wcześniej lęgłem przepiórki koledze w moim inkubatorze.Swoje stado założyłem w czerwcu tego roku.Od końca lipca niosą jajka.W przyszłym roku z pewnością znacznie zwiększę hodowlę tym bardziej , że skończyłem budowę klatki z pojemnością 200szt.
Autor: waldemar ( 2012-11-12, 21:39:49 )
Miałem stado 30 sztuk i na noc zamykałem je w mini góralskim domku/zrobił mi kolega/ bardzo dużo niosły jaj ,Pewnego dnia zapomniałem to zrobić coś wlazło i pozabijało wszystkie objadając wszystkim głowy z szyją. I koniec hodowli,teraz
mam zamiar rozpocząć na skalę przemysłową,Pozdrawiam
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: kogut ( 2013-04-07, 15:58:21 )
jak dlugo rosnie taka przepiorka
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ( 2013-07-06, 15:40:34 )
Zalezy na co na jajka w wieku 6/7 tygodni wchodzi w okres niesnosci
A na mieso niewiem,ja interesuje sie tylko tymi na jajka

Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ( 2013-08-20, 20:06:08 )
czy samce mogą być cały czas z samicami, nie rozdzióbią jajek bo czytałem że na wolności rozdziobywują.

Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ( 2013-08-20, 20:06:25 )
czy samce mogą być cały czas z samicami, nie rozdzióbią jajek bo czytałem że na wolności rozdziobywują.

Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: Kamil ( 2013-08-20, 20:07:30 )
czy samce mogą być cały czas z samicami, nie rozdzióbią jajek bo czytałem że na wolności rozdziobywują.

Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: Kamil ( 2013-08-22, 18:59:52 )
czy samca należy trzymać razem z samicami przez cały czas. Bo czytałem że samiec niszczy jajka
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: arkadiush21 ( 2013-09-15, 08:29:34 )
samce moga byc z samicami jak sa dobrze karmione to nic sie nie dzieje
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: adi ( 2013-11-10, 20:12:34 )
dzien dobry dzis kupilismy 5przepiorek 1 ciemna reszta troche w takim izabelowatym kolorze z tego co facet mowil prawdopodobnie ten o dzikim kolorze to samice. te jasne raczej samice. nie pytalismy ile dokladnie maja czasu. jak mozna sprawdzic czy sa samice? zostawic w cieplym az zaczna sie niesc co byscie doradzili? jest jakis maks okres niesnosci?
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ( 2014-02-19, 19:25:57 )
W jakiej temperaturz powinny być przechowywane jajka

Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ( 2014-02-19, 19:28:43 )
Cz prepiórki wysiadują jajka w warunkach domowych
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: Krzysztof ( 2014-02-19, 19:29:45 )
Cz prepiórki wysiadują jajka w warunkach domowych
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ( 2014-03-16, 20:20:17 )
No wlasnie wysiadują?
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ja ( 2014-03-16, 20:20:30 )
No wlasnie wysiadują?
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: Roman ( 2014-03-21, 15:19:42 )
Kupię przepiórki w okolicach Rybnika, Raciborza, Wodzisławia Śląskiego
kontakt romario07@interia.pl
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: mlody hodowca ( 2014-03-26, 18:01:18 )
co mogą jeść przepiórki???
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: zbyszek ( 2014-04-06, 19:57:17 )
witam
kupie przepiórki z ok. Bielska-Białej Skoczowa do początkującej hodowli
5 samiczek i 2 samce w wieku przynajmniej 4-6 tyg. NIESPOKREWNIONE ZE SOBĄ
wiadomość na zbyszek1000%poczta.onet.eu tel. 723507805
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: zbyszek ( 2014-04-06, 19:57:53 )
witam
kupie przepiórki z ok. Bielska-Białej Skoczowa do początkującej hodowli
5 samiczek i 2 samce w wieku przynajmniej 4-6 tyg. NIESPOKREWNIONE ZE SOBĄ
wiadomość na zbyszek1000%poczta.onet.eu tel. 723507805
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: staszek ( 2014-04-14, 18:47:08 )
mam przepiorki faraonki
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: matt ( 2014-05-25, 18:17:39 )
ZfZKYq http://www.QS3PE5ZGdxC9IoVKTAPT2DBYpPkMKqfz.com
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: anemo ( 2014-05-29, 14:02:54 )
witam..mieszkam we wloszech tu przepiorek jak u nas kur osobiscie uwazam ze miesa na nich jak na wroblach ja kupilam by uratowac im zycie dla eliminacji insektow na dzialce i na jajka..kupilam tylko 3 ale wyobrazcie sobie ze jedna jest biala zkilkoma typowymi szarobrazowymi piorkami na plecach...mam nadieje ze urodi te bodaje jedno bialo lub miesano ...bardo ciekawe e one so malo plochliwe tylko nie lubio halasu na kady halas reagujo paniko natomiast ja sobie hode a one dajo sie tez brac na rece kreco sie kolo stop ma amiar podciac im skrydla lub zrobic woliere przenosno by mogly dokladnie oczyszcac z insektow mojo ekologiczno dzialeczke..pozdrawiam wszytkich milosnikow przepiorek..aaa one lubio siemie lniane..mak..kaszke kukurydziano nasiona chwastow szczegolnie tego èpodobnego do szczawiu...
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: anemo37 ( 2014-05-29, 14:05:31 )
witam..mieszkam we wloszech tu przepiorek jak u nas kur osobiscie uwazam ze miesa na nich jak na wroblach ja kupilam by uratowac im zycie dla eliminacji insektow na dzialce i na jajka..kupilam tylko 3 ale wyobrazcie sobie ze jedna jest biala zkilkoma typowymi szarobrazowymi piorkami na plecach...mam nadieje ze urodi te bodaje jedno bialo lub miesano ...bardo ciekawe e one so malo plochliwe tylko nie lubio halasu na kady halas reagujo paniko natomiast ja sobie hode a one dajo sie tez brac na rece kreco sie kolo stop ma amiar podciac im skrydla lub zrobic woliere przenosno by mogly dokladnie oczyszcac z insektow mojo ekologiczno dzialeczke..pozdrawiam wszytkich milosnikow przepiorek..aaa one lubio siemie lniane..mak..kaszke kukurydziano nasiona chwastow szczegolnie tego èpodobnego do szczawiu...
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: 11 ( 2014-07-16, 12:20:56 )
111111111111111111dsgsw
11 http://www.baidu.com
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: Dominik ( 2014-08-24, 16:57:15 )
czy przepiórka siądzie na jajkach
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: Dominik ( 2014-08-24, 16:57:23 )
czy przepiórka siądzie na jajkach
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: Dominik ( 2014-08-24, 16:57:35 )
czy przepiórka siądzie na jajkach
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: Dominik ( 2014-08-24, 16:57:57 )
czy przepiórka siądzie na jajkach
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ja ( 2014-08-31, 17:06:25 )
nie
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Dodaj swój komentarz:
Autor:    
Przeczytaj regulamin umieszczania opinii.