Przepiorki.pl » Choroby przepiórek » Choroby niedoborowe
O HODOWLI

Choroby niedoborowe

Wyrywanie i zjadanie piór

Pterofagia u przepiórek zdarza się to często. Przyczyną są niedobory żywieniowe, zwłaszcza aminokwasów zawierających siarkę (metioniny i cystyny) oraz witaminy K. Wydziobywanie własnych piór jest często powodowane obecnością pasożytów.

Agresywność

Niektóre przepiórki wykazują silną agresywność, co prowadzi do znacznych strat w stadzie. Atakująca przepiórka kaleczy głowę drugiej aż do oślepienia i zabicia.

Odmianą tego zjawiska jest okaleczanie głowy samicy przez samca zbyt często skaczącego na samicę. Niekiedy samiec dosłownie zdziera skórę z głowy samicy. Jest ciekawe, że agresywność nie występuje w dużych stadach liczących kilkadziesiąt lub kilkaset sztuk. Najczęściej zdarza się przy osobnym trzymaniu 3 samic z 1 samcem. Ponieważ płeć ptaków rozpoznają się po kształcie rysunku głowy, przypuszczać należy, że agresywność wyzwala się wówczas, kiedy w rysunku tym następuje jakaś zmiana, np. pierzenie lub wyrwanie piór przez samca. Być może ptaki zaczynają wówczas traktować towarzysza jako obcego.

Skutecznie przeciwdziała wzajemnemu dziobaniu przycinanie dzioba nawet o 3 mm lub poprostu zakładanie specjalnych osłonek. Przycięcie (debeaking) dzioba łatwo przeprowadza się narzędziem do obcinania paznokci. Ponadto przepiórkom trzeba zapewnić dostęp dostatecznej ilości światła, zlikwidować niedobory paszowe i umożliwić powrót do dawnego partnera. Ptaki wykazujące agresywność należy usuwać ze stada, tym bardziej, że agresorzy zajmują się usuwaniem potulnych ptaków i agresywność wzrasta. Czasami ptaka umieszcza się oddzielnie w klatce tuż obok klatki przyszłego partnera, aby przyzwyczaić je do siebie.

Perosis

Jest to choroba spowodowana niedoborem w paszy mikroelementów, witamin lub aminokwasów . U przepiórek najczęściej spotyka się niedobór manganu, na co są szczególnie wrażliwe. Młode przepiórczęta przy niedoborze manganu lęgną się ze zgiętymi palcami, podwiniętą całą stopą lub odwiniętą na bok jedną albo obydwiema nogami. Wiele piskląt zamiera już w jaju przed wylęgiem. Siarczan manganawy działa skutecznie na podniesienie wylęgowości i zdrowotności piskląt (zadaje się i raz na tydzień w ilości 1 g na 10 l wody).

Bóle reumatyczne szyi

Jest to choroba jeszcze niezbyt dokładnie poznana. Objawia się wzmożoną ruchliwością oraz nieustannymi ruchami szyi i głowy. Głowa jest zgięta do poziomu piersi. Śmiertelność w tej chorobie jest minimalna, ale stwarza ona predyspozycje do innych chorób zakaźnych . Występuje zwłaszcza przy niedoborze witaminy A. Nie wiadomo, czy jest to choroba zakaźna. Usuwa się ją zwiększoną dawką witaminy A; należy podawać witaminę A (50 000 JM/cm3) w rozcieńczeniu 10 cm3 na 10 l wody, do picia w ciągu 7 dni.

© przepiórki.pl - Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu