Hodowla przepiórek
Hodowla przepiórek
O HODOWLI
Hodowla przepiórek
Choroby przepiórek
Przepiórki a kulinaria
Dzikie przepiórki na wolności
Odmiany przepiórek
Oferta
Kontakt
Regulamin

Przepiórki.pl - witamy w naszej hodowli

Piękne przepiórczęta
Hodowla przepiórek dostarcza wielu wrażeń i emocji.
     Przepiórki są fascynującymi ptakami dającymi nam zdrowe, smaczne jaja i pyszne mięso które gości na najbardziej wykwintnych stołach całego świata. Przepiórki jako nieliczne z drobiu użytkowego nadają się do hodowli hobbystycznej przydomowej ukierunkowanej na pozyskiwanie jaj lub tuszek. Praktycznie każdy może założyć swoją własną hodowlę umieszczając klatkę z przepiórkami gdzieś w piwnicy, altance lub szopce. Za poświęcony czas przepiórki odpłacą się nam przyjemnym świergotem i dużą ilością małych ale niezwykle smacznych jaj przepiórczych.

     Amatorski wychów przepiórcząt może się odbywać w dobrze zabezpieczonej przeciw ucieczkom klatce. W klatce którą kupić można choćby w sklepie internetowym można chować do 10 sztuk przepiórcząt. Podłoża nie wolno wysypywać piaskiem - pisklęta najadają się nim i padają. Nie można, jak to dawniej stosowano w odchowie kurcząt, zadawać węgla drzewnego. W razie niedyspozycji żołądkowych dawać ryż zmielony w maszynce do kawy lub surowe płatki ryżowe. Klatkę trzeba wysłać papierem falistym. Nad klatką lub wewnątrz niej zawiesza się żarówkę 60 lub 100 W na takiej wysokości, aby pod źródłem ciepła dawała 40°.

Przepiórka japońska - samiec
     Trzeba bardzo uważać, aby piskląt nie przeziębić podczas transportu do domu powodować to może komplikacje i wejście chorób. Pisklęta przez pierwsze dni mogą piszczeć - kiedy zostają w domu same lub kiedy tracą z oczu człowieka. Po kilku dniach, gdy budzi się obawa przed człowiekiem, należy szczególnie często kontaktować się z nimi, aby oswoiły się z opiekunem. W ogóle ustawienie klatki należy tak zaprojektować, aby i dorosłe sztuki stale widywały domowników. Po 2 tygodniach wyłącza się stopniowo ogrzewanie, aby nie wywoływać stressu gwałtownym przejściem w inne warunki. W tym celu można zmienić żarówkę na słabszą, a po 3 tygodniach życia piskląt całkowicie można ją usunąć.

     W tym okresie rozróżnia się już płeć. Samce, mniejsze od samiczek, z rdzawym odcieniem piór szyi oraz nasady głowy, należy oddzielić lub usunąć. Można je w drugiej klatce podtuczyć jeszcze 2 tygodnie. Chowanie samców nie jest wskazane z kilku powodów: nie wszyscy w domu polubią ich pokrzykiwania, stale niepokoją samiczki, co jest im poczytywane za złe w niektórych domach, a ponadto powodują brzydki wygląd samic wyrywając im pióra z głowy i grzbietu.

     Mamy nadzieje iż powyższy tekst zachęcił Państwa do podjęcia tematu hodowli przepiórek, jeżeli nie zapraszamy do zakupu jaj z naszej hodowli i zapoznania się z naszą ofertą.