Hodowla przepiórek
Hodowla przepiórek
O HODOWLI
Hodowla przepiórek
Pomieszczenia dla przepiórek
Budynki
Klatki dla przepiórek
Klatki do odchowu piskląt
Woliery
Żywienie
Lęgi przepiórek
Wychów piskląt
Jak rozróżnić samca od samicy
Ogrzewanie młodych po wylęgu
Choroby przepiórek
Przepiórki a kulinaria
Dzikie przepiórki na wolności
Odmiany przepiórek
Oferta
Kontakt
Regulamin
Przepiorki.pl » Hodowla przepiórek » Pomieszczenia dla przepiórek » Klatki dla przepiórek » Klatki do odchowu piskląt

Klatki do odchowu piskląt

Pisklęta przepiórcze
     Wysokości klatek dla przepiórcząt proponowane przez różnych hodowców wahają się od 7,5 cm do 30 cm i więcej. Ściany klatek dla jednodniówek muszą być wykonane z siatki lub prętów o rozstawie 0,5 cm, pisklęta bowiem mają skłonność do przeciskania się przez najmniejszą szczelinę.

     Siatka podłogi musi mieć oczka o wymiarach 0,4—0,5 cm. W żadnym wypadku oczka nie mogą być większe, gdyż wpadają w nie nóżki piskląt. Jednak przez tak drobną siatkę nie zawrsze opada kał na tace nawozowe. Dlatego siatki te powinny być wymienne i codziennie oczyszczone, z wyjątkiem 3-4 pierwszych dni, ponieważ pisklęta początkowo mało je brudzą. Wymienne ruszty powinny być bardzo dobrze dopasowane. Najlepiej skonstruować klatki tak, aby przy wymianie można było najpierw pod spód zakładać czysty ruszt, a dopiero potem usuwać brudny. Pisklęta spadają wówczas na czyste podłoże. Przy usuwaniu brudnego rusztu, jeśli między nim a brzegiem ścianki jest szpara większa niż 0,8 cm, część piskląt dostaje się w tę szparę i zostaje zgnieciona.

     W ogóle, źle dopasowane części klatek, mające szpary powyżej 0,6—0,8 cm, powodują więcej strat niż inne przyczyny, czego nie może sobie wyobrazić hodowca innego drobiu.

Wymagania przestrzenne przepiórcząt
Wymiary klatki w cm
[szerokość x głębokość]
Wiek przepiórek [dni] Liczba piskląt na klatkę Powierzchnia podłogi na jedną dorosłą przepiórkę
100x100 1 - 35 70 143
40x28 1 - 21 25 - 30 45 - 30
60x35 14 50 42
60x30 14 - 21 50 36
30x90 28 20 - 50 54 - 135

     Innym rodzajem podłoża może być papier falisty, taki jak do szklanych opakowań, który nabywa się w dużych zwojach. Jest to doskonałe podłoże na pierwsze dni życia piskląt, ale po tygodniu wymiana papieru staje się uciążliwa, a nogi odchowywanych piskląt ciągle jeszcze za małe na ruszty dla dorosłych ptaków. Papier jest trudno rozłożyć dostatecznie równo, aby nie tworzył załamań i szpar. Część piskląt ulegając instynktowi chowa się pod te załamania i zostaje uduszona przez inne, które wchodzą na papier. Ponieważ dopiero 3 tygodniowe przepiórki można wsadzać do klatek dla dorosłych, trzeba dawać ruszty pośrednie albo podłogi drewniane. Na podłogi doskonale nadają się siatki z tworzywa sztucznego, natomiast dla jednodniówek w żadnym wypadku nie nadaje się gazeta lub inny śliski materiał. Pisklęta „rozjeżdżają się" na nim i wyłamują sobie stawy biodrowe.

     Klatki dla piskląt mają drzwiczki w przedniej ścianie. Muszą one otwierać się na wysokości 7-10 cm, aby pisklęta nie wypadały, gdy drzwiczki zostaną otworzone .

Odchów młodych przepiórek
Odchów młodych przepiórek w systemie na sciółce (w tle system pojenia).
     W pierwszych dniach karmę podaje się na deseczkach, obrzeżonych listwą do wysokości 1 cm. Mogą je zastępować kawałki falistego papieru. Po kilku (3-4) dniach wstawia się korytko zadawania paszy. Podobnie jak u dorosłych sztuk, należy korytka zabezpieczać siatką drucianą przed grzebaniem i rozsypywaniem pokarmu. Brzegi korytek powinny mieć wysokość do 2 cm. Liczbę karmideł wyznacza zachowanie się piskląt. Poznajemy, że jest ich za mało. gdy pisklęta nie mogą docisnąć się do paszy. Najprostszym poidełkiem dla przepiórcząt są poidła odwracalne typu syfon o pojemności 0,75 litra.

     Źródłem ogrzewczym mogą być grzałki z inkubatorów - apratów lęgowych do inkubacji jaj. Grzałka taka o mocy 100 W wystarcza jako „sztuczna kwoka" na 100 - 150 piskląt. Na tę większą liczbę wystarczy wówczas, gdy zastosujemy ponad nią osłonę z dobrze wypolerowanej blachy. Dobrze spełniają rolę kwok grzejnych żarówki dające światło podczerwone.

     Zwykłe żarówki 100-150 i 200 W są jednocześnie źródłem światła. Żarówka 100 W wystarcza na ogrzanie 20-50 piskląt. Innym, lepszym rozwiązaniem są grzejniki elektryczne (najlepsze są tzw. „słońca") zawieszone poziomo. Pojedynczy piecyk jest sztuczną kwoką dla 300-500 piskląt.