Hodowla przepiórek
Hodowla przepiórek
O HODOWLI
Hodowla przepiórek
Pomieszczenia dla przepiórek
Żywienie
Lęgi przepiórek
Inkubacja jaj przepiórek
Inkubator dla przepiórek
Przygotowanie inkubatora
Przygotowanie jaj do wylegu
Lęgi naturalne
Wychów piskląt
Jak rozróżnić samca od samicy
Ogrzewanie młodych po wylęgu
Choroby przepiórek
Przepiórki a kulinaria
Dzikie przepiórki na wolności
Odmiany przepiórek
Oferta
Kontakt
Regulamin
Przepiorki.pl » Hodowla przepiórek » Lęgi przepiórek » Inkubacja jaj przepiórek

Inkubacja jaj przepiórek

     Przeprowadzenie sztucznego lęgu dzieli się na 4 zasadnicze czynności:
  1. przygotowanie jaj i przygotowanie aparatów legowych,
  2. przeprowadzenie wylęgu,
  3. odbiór piskląt,
  4. przeprowadzenie porządków po lęgu.
jaja lęgowe
     Aby osiągnąć możliwie najlepsze rezultaty wylęgu, muszą być spełnione cztery zasadnicze warunki fizyczne: 1) właściwa temperatura i 2) wilgotność, 3) odpowiedni dostęp tlenu oraz 4) obracanie jaj.

     Wartość jaj wylęgowych zależy ona od wielu czynników. Jaja muszą być idealnie czyste. Brudne nie tylko same się psują, ale zakażają sąsiednie, znacznie obniżając wylęgowość. W ostateczności brudne jaja należy trzykrotnie włożyć wraz z koszem, tak, aby się całe zanurzyły, w środku dezynfekcyjnym, a następnie pozwolić im obeschnąć. Jaja muszą mieć całe skorupy oraz odpowiedni, typowy kształt. Nazbyt podłużne lub kuliste jaja. a także niekształtne, z falistościami skorupy i naciekami na niej, należy usuwać.

     Budowa skorupy jest badana przed inkubacją przez prześwietlanie jaj owoskopem . Wykrywa się wówczas niewidoczne gołym okiem pęknięcia, ziarnistości, siatkowate nieregularne plamy itp.

     Ciężar jaj wylęgowych powinien wynosić od 9 do 11 g. Z mniejszych i większych jaj są niższe wylęgi. Wyjątkiem są jaja faraonów, które powinny ważyć 12—15 g.

     Prześwietlając jajo owoskopem można tylko z trudnością dostrzec jego wady wewnętrzne: podwójne żółtko, plamki krwi, pęknięte halazy. W tym ostatnim przypadku kula żółtkowa podpływa stale ku górze, zamiast pozostawać w pozycji centralnej. Prawidłowe położenie komory powietrznej powinno być na tępym końcu jaja. Zdarzające się niekiedy jaja bez plamistości, o białych, bezbarwnych skorupkach, nie wylęgają się. Optymalną wylęgowość zachowują przepiórcze jaja świeże do wylęgu powinno się brać jaja złożone nie później niż na 7 dni przed włożeniem do inkubatora. Najwyższą wylęgowość mają jaja zniesione cd 0 do 5 dni przed nakładem. Starsze jaja, do 10 dni, mogą się jeszcze nadawać, ale wylęg będzie już słabszy.