Przepiorki.pl » Hodowla przepiórek » Pomieszczenia dla przepiórek
O HODOWLI

Pomieszczenia dla przepiórek

przepiórki - piskleta
Odpowiednie wyposarzenie i kształt pomieszczeń dla przepiórek mają często bardzo znaczący wpływ na sukcesi w hodowli tych ptaków. Dla prawidłowego wzrostu i nieśności jaj wiele czynników kliatycznych jest przez hodowców bagatelizowana. Potrzeby klimatyczne przepiórek są ściśle okreslone i należy je bezwzględnie przestrzegać. Potrzebują one znacznego ciepła i światła, a nie są wrażliwe na wahania wilgotności powietrza . Przepiórki nie są też wrażliwe na ciśnienie atmosferyczne i można je chować zarówno w nizinach, jak i na wysokości 1000 m. Są fermy zlokalizowane nawet w górach Kaukazu.

Wilgotność w pomieszczeniach nie powinna spadać poniżej 50%, aczkolwiek przepiórki dobrze to znoszą, jednak znacznie więcej piją. co może być ważną wskazówką i sygnałem do większego rozcieńczania premixów w wrodzie, aby nie dopuścić do hyperwitaminozy. W przypadku większego pobierania wody, mogą pobrać za dużo rozpuszczonych w niej witamin i mikroelementów. Wilgotność powyżej 70% jest również niewskazana. Optymalna wilgotność w pomieszczeniach dla piskląt wynosi 55 - 65%.

woliera zewnetrzna z przepiórkami
Optymalną temperaturą pomieszczeń jest 20 - 22OC z rozpiętością 18-24OC. Poniżej 17OC przepiórki przestają się nieść jaja. Pomieszczenia dla piskląt powinny mieć taką samą temperaturę, ale do 3 tygodni życia potrzebne jest im dodatkowe źródło ciepła, przy którym temperatura powinna wynosić pierwszego dnia 39-40°. Po 10 dniach wystarcza pod źródłem ciepła temperatura 35°. Po 3 tygodniach życia dodatkowe ogrzewanie jest zbędne pod warunkiem, że temperatura całego pomieszczenia jest w granicach 20-22°. Powietrze w pomieszczeniach powinno być dobrze natlenione. Jest to zrozumiałe, jeśli pamięta się o zdumiewająco szybkim tempie rozwoju przepiórek, a więc tempie przemiany materii, której niezbędnym składnikiem jest przecież tlen. wentylacja powinna zapewniać cyrkulację 8 razy na godz. Dostęp dostatecznej ilości świeżego powietrza w pomieszczeniu nie może powodować przeciągów, gdyż ptaki te są szczególnie wrażliwe na ruchy nieogrzewanego powietrza. Jednym z pierwszych sygnałów przebywania w przeciągu jest gubienie piór. Przepiórki stają się niemal gołe, zmniejsza się nieśność, a zwiększa się śmiertelność.

Doświetlanie przepiórek
Odpowiednie doświetlanie przepiórek w wieku do 3 tygodni jest podstawą hodowli
Oświetlenie jest niezbędnym warunkiem dobrej nieśności, wzrostu przepiórek oraz ochrony przed agresywnością - kanibalizmem. W odchowie piskląt oświetlanie musi być ciagłe nawet w nocy. Intensywność przemiany materii przepiórcząt jest tak gwałtowna, że pisklęta nie zdołają przeżyć kilku godzin bez pokarmu. Źródło światła jest obojętne - może to równie dobrze być światło dzienne, sztuczne - elektryczne lub mieszane.

Ze względu na wyrównane warunki wydaje się być lepsze światło sztuczne (elektryczne). Bardzo dobre rezultaty daje zapalanie dwa razy na dobć na 20-30 minut kwarcówki, tak aby nie oślepiała ptaków.

© przepiórki.pl - Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu